Dolnokubínska konfesia 2014

Spolupráca s priateľmi a kolegami v Dolnom Kubíne by v knihe môjho života už vydala za poriadnu kapitolu. Kde to vlastne začalo? Asi husľovou súťažou Talenty pre Európu – vtedy ešte Čírenie – kam som prišiel ako člen do poroty, ale nečakane som sa ocitol s taktovkou pred Slovenským komorným orchestrom B. Warchala, aby som sprevádzal môjho študenta Alexeja Rosíka v Sarasateho Carmen fantázii. S touto súťažou som bol spojený ešte viackrát..

Potom to boli koncerty. Vyžíval som sa v tom, že v Dolnom Kubíne môžem dať na program aj tie najnáročnejšie veci. Vrcholom bola asi Schönbergova Fantázia op. 47. Ešte po niekoľkých rokoch ma na námestí v Kubíne stretol miestny občan a neomylne zahlásil: „Vy ste nám tu hrali pred rokmi Schönberga...“

Mal som tú radosť, že som sem mohol priviezť aj Stamicovo kvarteto. V tom smere bolo pre nás nezabudnuteľné súborné prevedenie kvartetov Sofie Gubajduliny. So všetkým, čo k tomu patrí, aj so svetelnými efektmi vo IV. kvartete. Kládli sme si otázku, či jestvuje vôbec niečo, čo by kubínski organizátori nezvládli?

Ďalej medzinárodná husliarska súťaž Violino Arvenzis. Je pre mňa veľkou výzvou nielen možnosť predvádzať súťažiace nástroje, ale i prispieť k formovaniu profilu súťaže.

A zabudnúť nemôžem ani na prácu s mladými huslistami, žiakmi ZUŠ, na možnosť zdieľať s kolegyňami učiteľkami ich prácu.

V Dolnom Kubíne je jeden z mojich muzikantských domovov. Vďaka za to, pán Leonard Vajdulák s Vašou rodinou, ktorá Vám tak veľmi pomáha. Ako manažer by ste mohli úspešne pôsobiť v hlavnom meste, aj na tom najzodpovednejšom mieste. Vďaka, kolegovia a kolegyne zo Základnej umeleckej školy. Vďaka, všetci Kubínčania, ktorí milujete hudbu. Mám vás rád. 

Jindřich Pazdera

Program koncertu:  PAZDERA.pdf